Skip to main content
Home » Kvinner i karrieren » Mangfold i tech er avgjørende for innovasjon og vekst
Sponset

Selv om flere kvinner velger teknologi, er utviklermiljøet fortsatt mannsdominert. For å bidra til økt mangfold i bransjen, tar denne arbeidsplassen nye grep.

– Som kvinnelig utvikler ser jeg på meg selv om en minoritet, sier Tiril Fjell, mobilutvikler i Tripletex.

Tiril Fjell 

Mobilutvikler, Tripletex 

Statistikken viser at kvinner fremdeles er underrepresentert i bransjen. Ifølge målinger utført av ODA-Nettverk, Nordens ledende nettverk for mangfold i tech, har andelen kvinner innen IKT i Norge økt fra 17 prisent til 31 prosent siden 2016.

– Selv om andelen er økende, er nok tallet blant rene utviklere betydelig lavere, tror Tiril.

Hun sier hun kjenner flere som har begynt yrkeskarrieren som utvikler, men har valgt å gå videre til andre roller.

– Utviklermiljøet er mannsdominert, og det kan kanskje oppleves litt skummelt. Vi trenger enda flere kvinnelige utviklere å sparre med. Derfor er det fint med arenaer der vi kan diskutere med andre kvinner og bli kjent med flere i bransjen, sier Tiril, som har en mor og en bror som jobber i samme fagfelt, og som selv «alltid» har visst hva hun ville bli.

– Jeg liker å finne løsninger på ting. I Tripletex jobber jeg tverrfaglig med mange ulike team, får være med å påvirke produktet og skape de ulike modulene i appen. Det er veldig, veldig gøy, sier hun.

Trenger flere gode rollemodeller

For å bidra til å skape en mer inkluderende og innovativ teknologibransje, ble Tripletex i fjor samarbeidspartner av ODA-Nettverk.

– Mangfold i tech er avgjørende for innovasjon og vekst, og en viktig grunn til at vi ble en del av ODA-Nettverk. De gjør en fantastisk jobb med å fremme en bedre balanse i bransjen, og det ønsker vi også å bidra til, sier Hanne Lundby, partneransvarlig i markedsavdelingen til Tripletex.

Hanne Lundby 

Partner Marketing Manager, Tripletex 

Elise Valdmanis er enig i at ODA spiller en viktig rolle for mangfold. Hun har en Master i International Business og en Bachelor i journalistikk og kommunikasjon, og jobber som Product Manager for utgående faktura i Tripletex og er ODA-medlem.

Elise Valdmanis 

Product Manager, Tripletex 

– Jeg meldte meg inn fordi jeg hadde hørt mye bra og hadde veldig lyst til å dra på inspirasjonsdagen for medlemmer. I tillegg har de nettverkstreff, som gjør at du kan møte og bli inspirert av andre rå tech-kvinner. Medlemskapet har helt klart vært verdt det, forteller Elise.

Mange muligheter innen teknologi

– Flere bedrifter bør nok jobbe mer med mangfold internt, og vise at det er mange karrieremuligheter innen teknologi, sier Product Manager Jorid Trandem.

Jorid studerte IT og økonomi ved NTNU, både på grunn av interesse og fordi hun stadig fikk høre at det var viktig å få inn flere kvinner i teknologibransjen. Nå har hun strategisk produktansvar for kjøpsprosessen i Tripletex-løsningen, og styrer produktets utvikling og prosessene som følger av dette.

Hun har tidligere jobbet som frivillig i ODA-Nettverk, og mener at slike nettverk bidrar til å skape et fellesskap og tilhørighet i en bransje som lenge har vært mannsdominert. Hun skryter av eget selskap.

Foto: Mediaplanet

– Vi har mange gode rollemodeller i Tripletex. Ledergruppa består av 57 prosent kvinner, og vi har blant annet gründer Lise Ekanger og daglig leder Hege Oustad. Jeg tror det er viktig å vise at du kan jobbe med mange forskjellige ting innen tech, ikke nødvendigvis bare koding, sier hun.

Det er Elise enig i.

– Mange tenker automatisk koding når det snakkes om tech, men det finnes også mange andre retninger å velge. Det er en veldig trygg, men samtidig spennende bransje med høy endringsvillighet og generelt kort vei fra idé til produksjon. I tillegg får du helt annen forståelse av hvordan ting du bruker i det daglige faktisk fungerer.

Hun er også opptatt av at mangfold er viktig i tech.

– Mangfold i teamet er helt essensielt. Det bidrar til flere perspektiver i utviklingen, som gjør at vi skaper et bedre produkt.

Karriere i Tripletex

Å jobbe i Tripletex skal være gøy! Her møter du både faglige utfordringer i jakten på å lage verdens beste regnskapsprogram, men også mange fine kolleger som gjør at du gleder deg til å dra på kontoret.

Skaper tilhørighet

Gjennom partnerskapet med ODA-Nettverk vil Tripletex bidra til aktiviteter som samler fagfolk, for å inspirere og lære av hverandre. Disse aktivitetene styrker ikke bare innsatsen for likestilling, men bidrar også til å bygge en mer bærekraftig og fremtidsrettet teknologiindustri.

– 8. april skal vi ha vårt første nettverkstreff med ODA-Nettverk, og det gleder vi oss veldig til. Da skal vi dykke ned i temaet «hvordan lykkes med en AI-assistent» og sørge for at medlemmene i ODA får faglig og relevant påfyll i hverdagen – og ikke minst mulighet til å utvide nettverket sitt med andre i IT-bransjen, forteller partneransvarlig Hanne.

Tripletex skal senere i april også delta på HER Conference & Awards, som feirer kvinner i næringslivet.

– Vi syns det er skikkelig kult å få være med når kvinnelige gründere, ledere og gode rollemodeller løftes frem, avslutter Hanne.

I Tripletex er kvinneandelen fordelt slik: 39 prosent av de ansatte totalt, 28 prosent i avdelingen Produkt og utvikling, hvorav 8 prosent er kvinnelige utviklere. 

Les mer på tripletex.no 

Next article